Barnens boktips gäst: @sockertoppar

Nästa #barnensboktipsgäst är ingen mindre än Mikaela som har kontot @sockertoppar där hon blandar trebarnspsykos med en och annan krukväxt, allmänt mörker, loppisvaser och en stor dos humor. Välkommen Mikaela!

I ett litet vitt hus i Uddevalla bor Mikaela och Erik 37, Junis 9, Ian 6 (snart 7), Git 4. Vuxenheten jobbar som lärare dagtid och använder fritide…..ANVÄNDE fritiden som fanns i ett tidigare liv åt renovering, läsning, film, resande och vänner. Hittar vi fem överblivna minuter är det just sånt vi uppskattar.

Hur/var/ofta läser ni? 
Vi läser för barnen vid läggdags. De två äldre klarar av kapitelböcker och får höra en gemensam bok och Gittan en egen. På helgerna försöker vi läsa lite extra.

Varför läser ni? 
För att böcker (Orden! Bilderna!) hjälper oss att förstå tillvaron.

Favoriter ni läst på sistone? 
Vuxen: -”Bränn alla mina brev” av Alex Schulman.
-”De dubbelt så bra” av Bengt Ohlsson.
-”Inuti huvudet är jag kul” av Lisa Bjärbo.
Barn:
-”Matilda” av Roald Dahl.
-”Rally och Lyra” av Marie Norin och Emma AdBåge.
-”Olle och Bolle är bröder” av Charlotta Lannebo och Ellen Ekman.
-”Hej håret!” av Annica Hedin och Fredrik Swahn.
-”Bara rumpor” av Annika Leone och Bettina Johansson.
-”Sommarskuggan och halloweenbuset” av Tina Mackic och Johanna Arpiainen.
-”Fem-böckerna” av Enid Blyton.
-”Gittan-böckerna” av Pija Lindebaum.

Vilka böcker betydde mest för dig som barn?
Jag tyckte om böcker som ”stannade kvar” inombords och som hade ett tydligt barnperspektiv, som böcker av Maria Gripe eller Roald Dahl. Gillade också äventyr/deckare och sträckläste Kitty mfl.

Dina bästa tips för att få barnen att läsa/lyssna?
Vi har en stor trälåda i vardagsrummet full av barnböcker, tillgängligheten gör att vi läser oftare! Med äldre barn är det alltid lite svårare när så mycket konkurrerar om uppmärksamheten men ett besök på biblioteket eller att få köpa en nygammal bok på loppis brukar vara uppskattat.

Stort tack för att ni ville vara med!

Boktips: Portioner under tian 300-kronorsveckorna

Boktips: Portionen under tian 300-kronorsveckorna, kokbok

Innehåller annonslänk till Adlibris och Bokus.

Känner ni till kontot @portionenundertian ? Om inte så rekommenderar jag att följa bums! Hanna Olvenmark är dietist och har specialiserat sig på att ta fram recept på mat som är vegetarisk, klimatsmart och dessutom billig. Hur bra?
.
I nya kokboken ”Portionen under tian 300-kronorsveckorna” finns tolv veckomenyer som är anpassade efter säsong (en vecka per månad) där en veckas middagar för fyra personer kostar max 300 kr. Dessutom får man färdiga inköpslistor som förenklar planeringen ytterligare.
.
Här hemma har jag och mannen ätit vegetariskt plus fisk i 23 respektive 19 år och alla barnen har ätit så sedan födseln. Vi har därmed en hel hög med olika vegetariska kokböcker men är ständigt på jakt efter ny inspiration och nya favoritrecept. Boken erbjuder en bra säsongsguide som underlättar val av råvaror både med avseende på klimatpåverkan och pris. Recepten växlar mellan mustiga soppor, pizzor, grytor och pastarätter. Min personliga favorit är majsquesadillas med supergod majskräm. Både kokboken och kontot rekommenderas varmt till såväl barnfamiljer som studenter och till den som vill lära sig äta mer vegetariskt i största allmänhet.
.
Länkar till Adlibris och Bokus för den som önskar beställa via nätet.

Boktips: Kerstin, livet och döden

Innehåller annonslänk till Adlibris.

”Kerstin vet inte var hon ska göra av blicken. Ska hon titta på dem som sjunger eller ska hon titta ner i bänken? Hur ska man se ut när man blir firad? Måste man se glad ut? Eller vanlig? Ska hon bara vänta? Sången är evighetslång!”
.
Äntligen är Kerstin tillbaka! Det knepiga men högst älskvärda yrvädret med alla känslor inuti och utanpå. I ”Kerstin, livet och döden” är det precis som titeln antyder de stora frågorna som avhandlas. Kerstin har födelsedag, en morfar som börjar bli gammal, en katt som försvinner och en vän som verkar ha hittat en ny bästis. Vad gör man då?
.
Helena Hedlund fortsätter mästerligt sitt porträtt av Kerstin, hennes inre tankevärld och omgivning. Det är varmt, inkännande och ett genuint karaktärsbygge som kompletteras utmärkt av Katarina Strömgårds känslouttryck och miljöer.
.
Jag avundas er som ännu inte upptäckt Kerstin, ni har tre smått fantastiska läsupplevelser framför er. Rekommenderas å det varmaste till alla med en sisådär 5-10-åring i sin närhet.
.
Länk till Adlibris för den som önskar beställa och samtidigt stötta mig en smula.

Boktips: Sjung med Bebbe

Innehåller annonslänk till Bokus och Adlibris.

Känner ni Bebbe? Nu är hen tillbaka med en sångbok för de allra yngsta, ”Sjung med Bebbe”. Här samsas ett helt gäng klassiska barnvisor som ”Bä bä vita lamm” och ”Imse vimse spindel” med ”Ekorre ekorre” och ”En kulen natt”. Allt humoristiskt illustrerat av Mervi Lindman som även gjort de övriga Bebbe-böckerna. ”Ramsa med Bebbe” har jag tidigare haft med när jag boktipsat för föräldragrupper på BVC då rim, ramsor och sånger är utmärkta sätt att skapa kontakt med sitt barn samtidigt som man hjälper språkutvecklingen på traven. Win win! Passar fint för såväl bebisar som förskolebarn. Har ni några favoritsånger eller ramsor?

För den som önskar finns Bebbe att beställa hos Adlibris och Bokus.

Barnens boktips gäst: @busigastunder

Nästa #barnensboktipsgäst är färgsprakande, levnadsglada fembarnsmamman Linda från @busigastunder Välkommen!
.
Hej! Linda här, @busigastunder
Vi bor på landet utanför Tranås med fem barn i åldrarna 5-14 år. Jag har varit föräldraledig under många år och nu pluggar jag kreativt skrivande. Det är så kul!
.
Varför läser ni?
Jag älskar att läsa barnböcker. Jag tycker att gemenskapen man får tillsammans i lässtunden är så himla fin och det intressanta samtalet efteråt. Vad barnen tyckte var bra med boken, vad som var mindre bra, tankar om vissa händelser osv.
.
Vilka är dina bästa tips för att få barn att vilja läsa?
-Att du själv visar intresse för böcker.
-Att ha böcker framme så att de syns.
-Att läsa säsongsbetonat, som tex. julböcker, och att läsa böcker som tar upp barnets intresse.
-Att ta med barnen till biblioteket och låt dem välja och vraka bland böckerna. Kanske hittar ni nya favoriter som du själv aldrig skulle valt (jag t.ex. väljer ofta böcker med fina omslag och missar därför intressanta böcker).
-Om ni inte har tid att gå till biblioteket eller tycker att det är svårt att hitta bra böcker, reservera böcker som du sett t.ex. på @barnensboktips via bibliotekets hemsida. Sen är det bara att snabbt hämta när du fått sms.
-Om du har barn som helst inte sitter still, prova att läsa andra stunder eller på andra platser. Vi brukar ofta äta frukt när vi har lässtund. Några andra lässituationer som vi har provat är: att barnen ritar samtidigt, läsa på filt ute, fredagsmys med chips, tända många ljus, bygga koja för att sedan ha lässtund i kojan, på utflykter och när barnet duschar och städar. Man kan prova sig fram vad som passar bäst.
.
Har ni några favoriter som ni läst 2019?
Ja, av bilderböckerna är det ”Dumma teckning”, ”Gropen”, ”Dom som bestämmer” och ”Jag hatar kaniner och blommor och barn”. Några gamla favoriter som vi aldrig tröttnar på är Jonna Björnstjernas böcker om den underbara familjen Kanin. De äldsta är helt sönder i pärmen för att vi läst dem så mycket! Bland kapitelböckerna var ”Det fina med Kerstin” och ”F som i sämst” storfavoriter.
.
Varmt tack för att du ville vara med Linda!

Boktips: Årtiondets bästa högläsningsböcker

Innehåller annonslänkar till Adlibris och Bokus.

När jag frågade på Instagram vad ni var intresserade av att jag skulle summera kring 2019 och/eller hela 10-talet så fanns en önskan om att jag skulle lista de bästa högläsningsböckerna. Så, jag funderade fram och tillbaka kring vilka böcker vi högläst och vilka som fastnat lite extra. Totalt kom jag på 20 titlar jag ville ha med på listan och 10 visade sig vara från 10-talet och de andra 10 har ett par eller många fler år på nacken. Min äldsta dotter är 11 år, snart 12 så merparten av högläsningsupplevelserna har varit med henne men flera av böckerna har vi läst om för de yngsta eller upptäckt tillsammans. Så gott som alla böckerna återfinns bland tidigare recensioner om ni vill läsa mer. Hoppas ni fastnar för något!

”Sockerbullen på Kruskakullen” av Carin och Stina Wirsén. Den allra första bok jag högläste för min första lilla bebis när hon var alldeles färsk. Sedan dess har vi läst den många gånger i takt med att hon blivit äldre. Illustrerad kapitelbok som man får låna på biblioteket eller leta efter hos lokala boklådor och loppisar. Från ca 5 år.

”Nina och Snöleoparden”, ”Nina börjar skolan” och alla de andra böckerna om Nina av Emi Gunér och Loka Kanarp. Hög igenkänning från 5-årsåldern. Finns här hos Adlibris.

”Konstiga djur” av Lotta Olsson och Maria Nilsson Thore. Den första av tre illustrerade kapitelböcker om Jättemyrsloken och Hasselmusen (därefter har även ett par bilderböcker och pixiböcker tillkommit). Här anordnar de en tävling där de ska utse vilket som är det konstigaste djuret. Från 4-5 år och uppåt.

”Det fina med Kerstin” av Helena Hedlund och Katarina Strömgård. Underbara högläsningsböcker om Kerstin som tänker för mycket och ständigt hamnar i trubbel. Totalt finns sex ljuvliga böcker om högkänsliga Kerstins tillvaro. Från ca 6 år. Finns här hos Adlibris.

”Sagorna” av Astrid Lindgren och Ilon Wikland. En högläsningsskatt från min egen barndom. Vi hade endast några få av Astrid Lindgrens berättelser hemma men dessa kan jag utan och innan. Flertalet har blivit bilderböcker genom åren, några av mina personliga favoriter är ”Mirabell” och ”Prinsessan som inte ville leka”. Passar blandade åldrar beroende på vilken av berättelserna man läser.

”Stora boken om Sandvargen” av Åsa Lind och Kristina Digman. Samlingsvolym med alla tre böckerna om Zackarina och Sandvargen (”Sandvargen”, ”Mera Sandvargen” och ”Sandvargen och hela härligheten”). Filosofiskt och tänkvärt kring allt ifrån tid och universums oändlighet till de små frågorna i livet. En av de bästa högläsningsböckerna genom tiderna. Från ca 5 år. Finns här hos Adlibris.

”En Myras liv” och de andra härliga böckerna om Myran av Linn Gottfridsson och Emma AdBåge. Från ca 6 år. Finns här hos Adlibris.

”Matilda” av Roald Dahl och Quentin Blake. Klassiker som älskades av mig som barn och av min äldsta. Snart dags att introducera 5-åringen i familjen. Finns här hos Adlibris.

”Ishavspirater” av Frida Nilsson. Spänning och syskonkärlek från ca 9 år. Finns även som radioteater då den anpassades till julkalender i radio för ett par år sedan. Finns här hos Adlibris.

”Kalle och chokladfabriken” av Roald Dahl och Quentin Blake. Klassiker med fattige Kalle Spann som drömmer om en gyllene biljett till Willy Wonkas chokladfabrik. Från ca 6 år. Finns här hos Adlibris.

”Loranga, Masarin och Dartanjang” av Barbro Lindgren. Knäppknasigaste boken av alla! Högt älskad av mig själv som barn och jag för kärleken vidare. Från ca 5 år. Finns här hos Adlibris.

”Mitt fönster mot rymden” av Oskar Kroon och Josefin Sundqvist. Otroligt vackert språk i berättelsen om Gurkan, pappan som blir så sjuk och mamman som är så upptagen med sin avhandling. Från ca 6 år. Finns här hos Adlibris.

”Våffelhjärtat” av Maria Parr. Om vänskapen mellan blyge och ängslige Trille och sturska Lena i den lilla norska viken Dunk-Mathilde. Våghalsiga äventyr, känslostormar och varm humor. Från ca 6 år. Finns även som finfin radioteater. Boken finns att beställa här hos Adlibris.

”Athena -Grattis världen! Jag är här nu!” av Elin Ek. Athena bjuder sin omgivning på stor humor, aningens för många goda råd och lätt hybris. Härligt från ca 8 år och för hela familjen! Athena-böckerna finns här hos Adlibris.

”Legenden om Sally Jones” samt uppföljaren ”Mördarens apa” av Jakob Wegelius är storslagna äventyr med fängslande illustrationer. 2020 kom den tredje delen, ”Den falska rosen” och spänningen håller i sig. Jakob Wegelius Augustprisades för bägge de två första delarna. Finns att beställa här hos Adlibris.

”Legenden om Ögonstenen” av Karin Erlandsson. Prisad serie om fyra böcker där ”Pärlfiskaren” inleder storslaget. Porlande finlandssvenska, fascinerande världsbygge och spännande så det förslår med modiga Miranda i huvudrollen. Från ca 8 år. Du hittar böckerna här hos Adlibris.

”Tordyveln flyger i skymningen” av Maria Gripe. En klassiker som håller än idag. Gick som radioteater ett sommarlov när jag var barn och det är fortfarande bland det mest spännande jag läst/lyssnat på. Från ca 9 år. Finns här hos Adlibris.

”Tusen stjärnors ö” av Emma Karinsdotter. En samtida berättelse med en låda som leder till en annan värld, till Tusen stjärnors ö. Känslosamt om att mista en mor och att leva med sorg och längtan efter det man aldrig fick uppleva. En ”Mio min Mio” av vår tid, passar från ca 9 år. Boken hittar du här hos Adlibris.

Avslutningsvis måste även ”Harry Potter”-böckerna av J.K Rowling ta plats på listan. 2015 var året då vår äldsta fyllde sju år och det blev vårt stora Harry Potter-år. Vi började högläsa första boken i januari och hade läst ut hela serien vid nyår. Vissa passager läste vi dagtid för att det inte skulle bli alltför läskigt vid läggningen och allt eftersom vi läst har vi sett filmerna i tur och ordning. Ett fantastiskt år som jag ser fram emot att uppleva igen med de yngre om några år. Kanske läser vi då de illustrerade utgåvorna, så fina ju! Här hittar du böckerna hos Adlibris.

Om ni fastnar för några av tipsen får ni gärna nyttja länkarna till Adlibris och Bokus om ni vill beställa något. Som vanligt uppmuntrar jag såklart även till att besöka bibblan eller handla lokalt om ni har någon liten boklåda i era hemtrakter.